Na kajaku preplával Atlantický oceán – po tretí krát!

Olek Doba – pravdepodobne ste už o ňom počuli, alebo aspoň registrujete jeho expedície na špeciálnom morskom kajaku naprieč Atlantickým oceánom.

Absolvoval už dve expedície naprieč Atlantikom z východu na západ. Tretia cesta bola výnimočná tým, že išiel z Ameriky do Európy. Ako povedal český moreplavec Rudolf Krautschneider: “Neobdivujem Columbusa za to, že objavil Ameriku, ale za to, že našiel cestu späť.”

Z Portugalska do Karibiku vás dovezú morské prúdy. Ale naspäť si to vyžaduje okrem pádlovania značné znalosti v oblasti navigovania na mori.

Olek vyrazil z New Jersey 7. mája 2017, rozlúčil sa so ženou a vyrazil v ústrety Atlantickému oceánu. Stála pred ním cesta dlhá vyše 7500km. Pôvodne mal v pláne dopádlovať do Portugalska, odkiaľ vyrážal na svoju druhú transoceánsku výpravu v roku 2013. Vietor a vlny ho však odviali  takmer až do Anglicka. 24.augusta dosiahol anglické ostrovy Isles of Scilly. Na dosiahnutie kontinentálnej Európy musel ešte pretraverzovať Lamanšský prieliv, čo mu zabralo ďalších 7 dní.

Olek Doba zdolal trasu z USA do Francúzska za 110 dní na svojom špeciálne vyvinutom kajaku “OLO” dlhom 7m. Naložený kajak vážil okolo 750km, mal uzavretú kajutu, solárne dobíjanie a technické vybavenie pripomínajúce viac ponorku, ako výbavu morského kajaku. Olek ukončil svoju tretiu výpravu cez Atlantický oceán 3.septembra – týždeň pred dovŕšením 71 narodenín.

Svoju prvú transatlantickú plavbu Olek Doba urobil v roku z afrického Dakaru do Brazílie za 98 dní v roku 2011. Druhú z Portugalska na Floridu, na mori strávil neuveriteľných 167 dní. O tretej výprave sa vyjadril ako o najťažšej – fyzicky, aj psychicky. Po prvý raz uvažoval expedíciu predčasne ukončiť – pre problémy s kormidlom. Nakoniec sa mu podarilo kormidlo provizórne opraviť.

Za svoju druhú výpravu dostal Olek prestížne ocenenie National Geographic Advanture of the Year. Za jeho expedíciu hlasovavo vyše 500 000 ľudí z celého sveta.

Pri pohľade, ako má tento 71 ročný poľský dobrodruh rozbehnuté svoje expedície, môžeme len tušiť, že o ňom ešte budeme počuť. Podporme teda Oleka na jeho facebooku  a sledujme jeho stránku http://www.aleksanderdoba.pl/en/

O rôznych športových výkonoch a úspechoch v súťažiach počúvame dennodenne. No niektoré dobrodružstvá a výzvy sú také silné, že sa k ním v myšlienkach budeme stále vracať. Aleksander “Olek” Doba klobúk dolu!

Páči sa ti to? Povedz o tom aj ostatným