Otvárame novú linku po Dunaji

Každý pracovný deň je náročný, hlavne ten prvý v týždni. O tom vôbec nemusíme diskutovať. Ale dá sa naň aj tešiť, tak ako my. Spríjemnite si aj vy pracovný deň a hneď celý týždeň bude krajší!

Je úplne jedno či robíte z domu alebo sedíte niekde v kancelárii. No keď vám skončí pracovná doba, neponáhľajte sa za povinnosťami a nákupom a v konečnom dôsledku sadnúť pred televízor. Po práci sa vyberte do karloveskej zátoky na super splav. Hlavne keď už slnko zapadá neskôr a už je relatívne aj teplo.

Bratislava dole vodou

Štartujeme hneď pri moste Lafranconi

Vodácke centrum ponúka už od jari až do neskorej hlavne dva nosné splavy určené úplne pre každého. Či to je dieťa, ktoré vie ledva chodiť alebo pre ľudí ktorí nevedia vôbec plávať. Sami sme ukecali pár takýchto ľudí a nemôžu si to vynachváliť. Jeden splav je z rakúskeho Hainburgu dole Dunajom do karloveskej zátoky a druhý, ktorý je v ponuke novinkou a vyzerá že bude mať úspech je z karloveskej zátoky cez centrum do Bratislavy do Jaroveckého ramena. A práve my sme tento druhý splav boli otestovať.

Bratislava dole vodou

Sprievodca aj s pomocníkom na rýchlom morskom kajaku dáva na nás pozor

Stačí autom dôjsť do lodenice UK a o nič sa viac nestarať. Na splav veľa toho nepotrebujete si zabezpečiť. Iba v tieto jarné dni si zobrať so sebou niečo teplejšie, pretože ako zapadne slnko je ešte celkom chladno. Ostatok všetko potrebné dostanete. Miesto v kanojke spolu s vestou a pádlom. V každom plavidle je ešte plastový sud, kde si bezpečne môžete odložiť veci, ktoré nechcete aby sa náhodou namočili. Či už je to mobilný telefón, kľúče od auta alebo niečo iné. Ak sa chcete aj kúpať, tak si pribaľte uterák alebo náhradne suché veci. Sud je iba pre istotu keby sa náhodou niečo stalo. Ten ostáva plávať na hladine, ale aj chráni veci voči občasnému šplechnutiu vodou.

Bratislava dole vodou

Ani sa nenazdáme a máme neskutočné a netypické výhľady

Po úvodnej inštruktáži a krátkom praktickom vyskúšaní teoretických informácii v zátoke vychádzame na hlavný tok Dunaja. Celkovo ani pádlovať nemusíme, iba riadiť stabilný katamaran, ktorý nemáte šancu vôbec prevrátiť aj keby ste sa snažili. V úseku centra mesta je Dunaj zúžený a tak tok je rýchlejší. Ani sa nenazdáme a míňame výhľady na hrad z hladiny a aj most SNP. Pri Dunajskom pivovare vykrikujeme našu objednávku na pivá, ale poctivo nás ignorujú. Mali by sa do budúcna zamyslieť, či nechcú obsluhovať aj smädných vodákov.

Bratislava dole vodou

Dunajský pivovar asi nepríjma objednávky z vody

Nevadí, ešte môžme navštíviť nábrežie nákupného centra Eurovea a tam si dať jedno chladené. No na to sme si spomenuli až keď sme boli pod Starým mostom. Úspešne sme priplávali až k brehu, ale ani tu nemysleli na výstup smädných vodákov. Na budúce na to si musíme spomenúť skôr a zakotviť na začiatku nákupného centra kde sa dá pohodlne vystúpiť.

Bratislava dole vodou

Kotvíme pri Eurovea. Škoda len tých vysokých múrov

Čerpáme teda vlastné zásoby a smejeme sa v duchu na ľudí ktorí idú len z práce cez Prístavný most a stoja v zápche. My máme Dunaj len sami pre seba, kde sem tam prepláva nejaká nákladná loď. Pri Vlčom hrdle opúšťame Bratislavu ktorú nám už len pripomína rozhlasová veža na Kamzíku. Tu sa Dunaj už rozširuje a tok je lenivejší. Napriek tomu sa necháme unášať prúdom pri západe slnka už v nádhernej prírode začínajúceho Žitného ostrova.

Bratislava dole vodou

Ešte nákladný prístav a posledný most

Bratislava dole vodou

Bratislavu nechávame za sebou

Tesne pred začiatkom Dunajských ostrovov bočíme do Jaroveckého ramena kde brehy lemujú housboaty. Niektoré extravagantné, ale niektoré dotvárajú pekne prostredie. Nájdete tu aj osídlené vyradené staré parníky ktoré kedysi križovali Dunaj. Po 2 a ½ hodine sme v cieli, kde nás už čaká auto. Len naložíme naše plavidlá s mierime späť do Karloveskej zátoky, kde presadneme do vlastných tátošov. Ak niekto po ceste býva, nie je problém mu zastaviť.

Bratislava dole vodou

Za východu mesiaca vplávame do Jaroveckého ramena

Aj takto môže začať pracovný týždeň a nie stresujúco, že je pondelok. Ak to chcete sami vyskúšať môžete sa na tento splav prihlásiť.

Mapa splavu po Dunaji

Celá trasa má približne 8km a je to približne na 2 – 3 hodinky. Záleži od ochoty účastníkov pádlovať 🙂

Páči sa ti to? Povedz o tom aj ostatným