Včera sa v televíznych novinách objavila prvá správa o tom, že Martin Filko – hlavný ekonóm ministerstva financií sa prevrátil na kánoe a je nezvestný. Mali sme množstvo telefonátov s otázkami na túto tému, preto sme sa rozhodli k danej veci zaujať stanovisko.
Som presvedčený, že vhodnou výbavou a skúsenosťami sa dá podobným udalostiam predísť. V dnešnej dobe je bežné, že ľudia, ktorý nemajú s vodáctvom skúsenosti si kúpia, alebo požičajú kánoe, alebo kajak a idú splavovať na vlastnú päsť. Na menších tokoch – ako je Malý Dunaj, či Hron to je v poriadku. No aj tam treba pamätať na správnu vodácku výbavu.
Základom výbavy každého vodáka je plávacia vesta, ktorá by mala mať príslušný certifikát s Európskou normou ISO 12404-5. Takáto vesta vás udrží na hladine.
V chladných mesiacoch však treba myslieť aj na správne vodácke oblečenie. Dobrá vodácka bunda v kombinácií s teplými spodnými vrstvami, alebo neoprénový oblek sú nevyhnutné pri plávaní v ľadovej vode. V opačnom prípade v chladnej vode môže veľmi ľahko nastať teplotný šok, kedy dochádza k náhlemu stiahnutiu všetkých ciev a srdce nedokáže pretlačiť okysličenú krv do svalov a plavec je úplne paralizovaný.
Pri väčších riekach, ako je Dunaj, kde je navyše plavba veľkých nákladných a výletných lodí je potrebný sprievod skúseného inštruktora, alebo vodáka. Zákonitosti prúdenia vody a plavby sú iné ako pri premávke na cestách a zlý odhad neskúseného človeka môže ľahko vyústiť v kontakt lode s veľkou loďou, pilierom mosta, bójou, či pontónom a následne k prevráteniu. Tomu sa dá ľahko predísť správnym smerovaním lode.
Udalosť nás veľmi mrzí, úprimne dúfame, že nezvestný Martin Filko sa ešte nájde na rozsiahlom území v okolí Dunaja medzi Bratislavou a Čunovom a predovšetkým, že sa podobné incidenty nebudú opakovať. Preto chceme aj naďalej poskytovať kvalitnejšie a bezpečnejšie služby a chceme apelovať na ľudí, ktorý chcú isť na vodu, aby sa na to patrične vystrojili a správne odhadli svoje schopnosti.